مد و لباس

خوش تیپی و خوش لباسی با مطالب خواندنی وبلاگ مد و لباس

۱۴ اصل درباره لباس فصل

۱۴ اصل درباره لباس فصلپشم پوششي مناسب براي زمستان است. امروزه پشم مصارف بسياري دارد و انواع و اقسام شال و روسري، بلوز، مانتو و پالتو و حتي دستكش و چكمه از آن تهيه مي‌شود. در عين حال پشم پوششي فوق‌العاده شيك است كه تا مدت‌ها تنها بزرگان و اشراف اجازه استفاده از آن را داشته‌اند اما هم اكنون به پوششي عامه‌پسند تبديل شده است. در اينجا قصد داريم انواع پشم و لباس‌هاي پشمي و تاثير، فوايد و مضرات هر يك را بر پوست بررسي كنيم. اگر شما نيز پوششي پشمي داريد يا قصد تهيه آن را داريد. اين نكته‌ها را بخوانيد...
۱) پشم بافتي محكم، مقاوم و راحت دارد و به همين دليل لباس‌هاي پشمي بهترين انتخاب براي روزهاي زمستان است.
۲) معمولا وقتي از پشم و لباس‌هاي پشمي صحبت مي‌شود همه به ياد پشم گوسفند مي‌افتند ولي لباس‌هاي پشمي دامنه بسيار وسيعي دارند و لباس‌هاي پشمي بسيار گران‌قيمتي از جنس موهر و آنگورا كه از پوست خرگوش تهيه شده‌اند و كشمير كه از موي لاما و بز تهيه مي‌شود نيز وجود دارد.
۳) امروزه مي‌توان گفت پارچه‌هاي كشميري از جمله پرمصرف‌ترين پارچه‌ها محسوب مي‌شوند. اين نوع پارچه بسيار گران و تجملي است. پارچه‌هاي كشميري از موي نوعي بز كه در كشمير هند زندگي مي‌كند، تهيه مي‌شود. در حال حاضر چين اولين و بزرگ‌ترين توليدكننده پارچه‌هاي كشميري است.
۴) نوع ديگر از الياف كه از موي نوعي بز و خرگوش آنگورا گرفته مي‌شود، موهر نام دارد كه برخلاف پشم گوسفند فاقد برجستگي‌هاي سطح تار است و فلس‌هاي آن به صورت يكنواخت به ساقه چسبيده‌اند به نحوي كه شكل و طرز قرار گرفتن اين فلس‌ها روي تار باعث درخشندگي موهر مي‌شود.
۵) امروزه عمده‌ترين توليدكنندگان موهر در جهان، آفريقاي جنوبي، آمريكا، تركيه، آرژانتين، استراليا و زلاندنو هستند. موهر استحكام بالايي دارد. غيرقابل اشتعال است. رطوبت را سريع جذب مي‌كند و دير از دست مي‌دهد. كمتر چروك مي‌شود. عمر طولاني دارد و رنگ آن ثابت است. به همين دليل طرفداران آن بسيار زياد است. قيمت لباس‌هاي موهري در مقايسه با لباس‌هاي كشميري پايين‌تر است و به همين دليل كاربرد بيشتري هم دارد.
۶) پشم از هر نوعي كه باشد، ۸۰ درصد هوا را درون خود نگاه مي‌دارد و همين امر سبب گرم شدن بدن مي‌شود. با اين حال اگر پوست شما دچار خشكي است يا مبتلا به خارش‌هاي پوستي هستيد، بهتر است زير لباس‌هاي پشمي، لباس نخي بپوشيد تا به اصطلاح پشم پوست شما را نخورد و آن را حساس‌تر نكند. براي كودكان و نوزادان نيز بهتر است لباس‌هاي پشمي ظريف تهيه كنيد.
۷) لباس‌هايي كه از جنس پشم گوسفند هستند محكم و بادوام‌اند و كافي است تنها در هنگام شستن مراقب آنها باشيم اما درمورد لباس‌هاي كشميري، موهري و آنگورايي وضع كمي فرق مي‌كند. اولين قانون در مورداستفاده از لباس‌هاي كشميري، پوشيدن و درآوردن آرام آنها از تن است.
۸) لباس‌هاي كشمير را نبايد به گيره چوب لباسي آويزان كرد زيرا حتي بهترين كشميرها نيز در اين صورت جا خواهند انداخت.
۹) لباس‌هاي كشمير به راحتي كرك مي‌شوند. به محض ديدن اولين كرك بهتر است آنها را با دست از روي لباس برداريد يا از برس نرم مخصوص اين كار استفاده كنيد و فراموش نكنيد حتما بايد برس را از بالا به پايين بكشيد.
۱۰) در مورد لباس‌هاي موهري و آنگورايي بهتر است بعد از درآوردن از تن، لباس را درون ساك پلاستيكي گذاشته و به مدت يكي دو ساعت درون يخچال قرار دهيد و يك تا دو ساعت قبل از پوشيدن آنها را بيرون بياوريد تا گرم شوند.
۱۱) لباس‌هايي كه از جنس پشم گوسفند است را مي‌توان در ماشين انداخت و با حرارت ۳۰ درجه سانتي‌گراد آن را شست. البته بهتر است پيش از انداختن اين لباس‌ها درون ماشين آنها را در پارچه‌اي توري بپيچيد و مچاله كنيد تا گشاد و وارفته نشوند.
۱۲) برخي از پودرها مخصوص لباس‌هاي پشمي هستند. توصيه مي‌شود از اين پودرها استفاده كنيد.
۱۳) پس از تمام شدن شست‌و شو نيز لباس پشمي را در آفتاب آويزان نكنيد بلكه در نقطه‌اي مچاله كنيد تا آب آن كاملا برود. بعد مي‌توانيد براي كامل خشك شدن آن، لباس را پهن كنيد.
۱۴) در مورد لباس‌هاي پشمي ظريف‌تر مثل آنگورا، موهر و كشمير بهتر است از آب سرد استفاده كنيد و آنها را با دست بشوييد و سپس آب آنها را كامل بگيريد تا آب درون آنها سبب تغيير فرمشان نشود.

ترجمه: سميه مقصودعلي
 
روزنامه سلامت

نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:30 توسط aseman790| (0) نظر


آخرين مطالب
» <-PostTitle->
Design By : Teblog